Güven Oto Kiralama | Rent A Car , Araç Kiralama Hizmetleri - Kadıköy Ren a Car | Araba Kiralama Hizmeti Nedir?
Araba Kiralama Hizmeti Nedir?

Araba Kiralama Hizmeti Nedir?

Oto kiralama hizmetinin ortaya çıkışı 40’lı yıllara kadar uzanır. 1946 yılında Amerika’nın Detroit kentinde Warren Avis tarafından bu hizmet düşünülmüş ve kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. İlk ortaya çıkıştaki hizmetin amacı, özellikle havaalanına inen yolcuların gitmek istedikleri hedef noktaya ulaşmada toplu taşıma gibi kompleks ve stres yaratan süreçlerden uzaklaştırmaktır. Böylece bir araç kiralanarak şehir içinde hangi amaçla olursa olsun vasıta ihtiyacı özel sürüş koşullarının yarattığı rahat ortamda karşılanır. Bu sistemde rezervasyon sistemi olup belli periyodlar içinde araç kiralama yapılarak müşterinin hizmetine sunulur. Müşteri de önceden iki taraf arasındaki sözleşme uyarınca aracı kullanır ve aldığı şekilde kiralama firmasına teslim eder.

 

            Araç kiralama periyotlarını ise kısa, orta ve uzun vadeli şekilde tasnif etmek mümkündür. Kısa vadeli kiralama birkaç saatlik kiralamadan bir haftalığa kadar uzamakta olup genellikle kısa iş ziyaretleri çerçevesinde talep edilen araç kiralamasıdır. Turistik, sağlık, eğitim ya da iş amaçlı yapılan ziyaretlerde kısa vadeli araç kiralamalar yoğun tercih edilir. Ancak sağlık tedavisi ya da eğitim amaçlı birkaç haftadan bir aya kadar uzayan işlerde orta vadeli araç kiralanır. Uzun vadeli araç kiralaması ise oldukça farklı bir konsept içerir. Zira bunu kurumsal sanayi ve ticaret firmaları tercih eder ki, araç satın alınmasından daha ucuz maliyet içerdiğinden bu işlem tercih edilmektedir. Ayrıca bazı devlet kurumları ya da belediyeler de bir yıllık uzun vadeli araba kiralama opsiyonunu tercih eder.

 

            Araç kiralama veya diğer deyişleriyle ‘Rent A Car’ hizmetlerinin yoğun olduğu yerlerse havalimanları, gar istasyonları, terminallerdir. Bununla ilgili çok sayıda firma olmakla birlikte küresel çapta hizmet veren firmalar öne çıkmaktadır. Şayet 1 yıllık gibi uzun vadeli filo kiralaması yapılacaksa, daha çok büyük kurumsal firmalar tercih edilmelidir. Bu firmaların hem deneyimli kadrosu hem de oturmuş disiplinli bir çalışma sistemi vardır. Üstelik araç filosu için seçilebilecek modellerin kapsamı da geniştir. Araç kiralanırken kasko, sigorta, vergiler gibi hususlar firma tarafından yapılmalıdır. Araç kiralama hizmetinde internet de kullanılabilir. Böylece online rezervasyonla da bu hizmetten faydalanılabilir