Güven Oto Kiralama | Rent A Car , Araç Kiralama Hizmetleri - Kadıköy Ren a Car | Araba Kiralama Neden Çok Tercih Ediliyor?
Araba Kiralama Neden Çok Tercih Ediliyor?

Araba Kiralama Neden Çok Tercih Ediliyor?

            Türkiye’de araç kiralama sektörü, turizm ve iş sektöründeki gelişmelere paralel olarak devletin de araba kiralama sektöründeki altyapı çalışmalarına öncelik vermesi gibi etkenlerle popüler hale gelmiştir. TOKKDER – Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği tarafından yapılan incelemede Türk araba kiralama sektörü 2016 yılında, son 5 yıla göre yaklaşık olarak 5 kat büyüdü. Bu büyümenin ilerleyen zamanlarda daha da çok artması beklenmektedir. Aynı zamanda ülkemizde sıfır araçlara uygulanan yüksek ÖTV ile araç kiralama Türkiye' de cazip hale geldi.

 

 Hangi Sektör Şirketleri Araç Kiralıyor?

 

            Araç kiralayan şirketlere bakacak olursak, sektördeki kurumsal ve bireysel müşteriler tatil ve iş amaçlı ikame araç temini şeklinde kısa ve uzun süreli olarak kiralama hizmeti sunmaktadır. Otomotiv şirketleri, leasing firmaları, taksi ve limuzin hizmeti veren firmalar, sigorta acenteleri, oto tamirciler gibi birçok sektör araç kiralama hizmetinden faydalanmaktadır.

 

 Araba Kiralama Nasıl Popüler Oldu?

 

            Türkiye’ de araç kiralama sektörü özellikle son yıllarda çok büyük ilerleme göstermiştir. İster küçük olsun ister büyük olsun tüm işletmeler bu sektörden faydalanır hale geldi. Bununla birlikte devletin havalimanı, köprü, asfalt yol yapımı, denizyolu ve demiryolları bağlantı noktalarındaki büyüme politikasına altyapı hizmetlerine verdiği önem de eklenince kiralama hizmeti genişlemiş ve sektördeki müşteri sayısında büyük artış olmuştur. Bunlara ek olarak sigorta şirketleri müşterisinin bir kaza yaşaması durumunda, müşteri mağduriyetini önlemek için sürücüye ikame araç tahsis eder. Bu sebeple kaza yapan aracın tamiri süresince, müşteriye ikame araç verilmesi de sektöre katkı sağlamıştır. Aynı zamanda son yıllarda turist sayısının da artması sektörü oldukça olumlu etkilemiştir.

 

 Araba Kiralama Sektörünün Geleceği

 

            Tüm bu gelişmelerle ve araç kiralamanın satın almadan daha düşük maliyetli olması sebebiyle özellikle işletmeler tarafından sıkça tercih edilen araba kiralama sektörünün ilerleyen zamanlarda daha çok büyüceği tahmin edilmektedir. Fakat her sektörde olduğu gibi araba kiralama sektörünü de tehdit eden ikame sektörler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, bireylerin kiralamaktan vazgeçip kendi araçlarını satın alma isteği, otobüs, metro gibi toplu ulaşımın tercih edilmesi ve taksi hizmetleri sektörünün gelişmesi olarak sayılabilir.